Gülermat Matbaa

Kitap

Hizmetlerimiz

Kitap

Kitap

Kitap, bir kenarından birleştirilerek dışına kapak takılmış yani ciltlenmiş, (kâğıt, parşömen vb. malzemeden üretilmiş) üzeri baskılı sayfaların bir araya gelmesiyle oluşan okumalıktır.

Bir "yapıta" ya da yapıtın bir bölümüne de kitap dendiği olur. Edebiyat, felsefe, bilimsel ve birçok alandaki yazıtların bir bütün halinde sunulduğu, genellikle kâğıttan yapılan ciltlenmiş nesnelere denir.

Eskiden kâğıt yerine kil tablet, palmiye yaprağı gibi şeyler kullanılmış. Böylece kitabın yaprakları da bunlardan olmuş. Ama bunlardan hiçbiri bugün kullandığımız kâğıt kadar dayanıklı olmamıştır.

Kitap baskı aşamasında kitabın iç sayfalarında 80 gr ağırlığında 1.hamur kâğıt kullanılmaktadır. Kitap kapağının daha mukavemetli olması için 300 gr ağırlığında Amerikan Bristol kağıt kullanımı tercih edilmektedir. Kitap baskılarında 4 renk ofset baskı kullanılabileceği gibi kapak kısmında da ayrı olarak iç kapak baskısı da yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra kitap kapaklarına selefon uygulaması yapılmaktadır. Yapılan selefon uygulaması sayesinde kitaplar daha şık, etkileyici ve parlak bir görüntüye sahip olur. Selefon uygulamasının yanı sıra tercih doğrultusunda kapak üzerine varak, lak, gofre uygulaması da yapılabilmektedir. Fakat bu uygulamalar maliyetlerin artış göstermesine neden olabilir. Kapak baskıya hazır hale getirildikten sonra ciltleme aşamasına geçilir. Kitap ciltleme aşamasında iplik dikişli ya da Amerikan cilt tercih edilebilmektedir. Tercihiniz iplik dikişliden yana olursa maliyette artış söz konusu olabilir.

Kitap baskılarında yapılacak grafik tasarım uygulamaları kitabın görselliğini artırmaktadır. Müşterinin talebi doğrultusunda grafik tasarım uygulaması basım tesisinde yaptırılabilmektedir. Kitap baskısında tercih edilecek grafik tasarım uygulaması maliyetin artmasına neden olur. Grafik tasarım ve diğer işlemlerin tamamlanmasından sonra kitap baskısı yapılır ve ciltleme işlemi yapılarak müşteriye teslim edilir. Kitap baskılarında yüksek adet talep ederseniz maliyet düşük olur. Fakat kitap baskı adedini düşük isterseniz maliyet beklediğinizden fazla olur. Bu durumu göz önünde bulundurarak minimum 500 adet kitap baskısı üzerinden ilerlemeniz sizin açınızdan daha yararlı olacaktır.

Kitap Baskı Aşamaları

Kitap baskısı için öncelikle basılacak kitabın ebatına karar verilmelidir. Daha sonra kitabın sayfa sayısını belirlemek gerekir. Sayfa sayısı belirlendikten sonra sırada dizgi, editörlük, mizanpaj ve redaktör aşaması vardır. Bu aşamalarda redaktör baskısı yapılacak kitabı ikinci kez kontrolden geçirir. İçerik kısmında yazın hatası bulunuyorsa kalem ile belirgin hale getirir ki dizgi yapan kişi bu hataları kolay bir şekilde düzeltebilsin. Birlikte çalışmış olduğunuz matbaada kitabınızı okuyan tasarımcı kitabın kapak tasarımını sizinle birlikte tasarlamaktadır. Kitap kapağına eklenmek istenen resim, farklı görseller, illüstrasyon eklemesi ve renklendirme işlemleri yapılır. Kitabınızın dizgi, mizanpaj, redaktör, editörlük ve kapak çalışması tamamlandıktan sonra baskı aşamasına geçilir. Kitabınızın ozalist provası alınarak dizgi aşaması son kez gözden geçirilmektedir. Baskıya gönderilecek kitabınızda inceleme sırasında bir takım eksiklikler görüldüğü taktirde bilgisayar ortamında düzeltmeye gidilerek artık son düzenlemeler yapılır.

Baskı öncesi bütün düzenlemeler tamamlandıktan sonra baskıya gönderilecek kitabınızın Kültür ve Turizm Bakanlığı ISBN Ajansının vermiş olduğu ISBN numarası alınır. Daha sonra kitabınızın baskı kalıbı alınır ve kitabınız matbaada sırasında yerini alır. Matbaaya gönderilen kitabın iç baskısı yapılır. İç baskı tamamlandıktan sonra kitabın sırt bölgesi konikleme denilen işlemden geçirilir. Kitabınızın kırım makinesine yerleştirilerek kitap iç formalara ayrılarak katlanır. Kırımı yapılarak formalara ayrılmış olan sayfalar ard ardına sıralanır. Bu işleme de harman çekme işlemi denir. Kitabın kapak baskısı farklı bir makinede yapılmaktadır. Kapak baskısı tamamlandıktan sonra kapak kesim ve kırım işleminden geçirilmektedir. Kapağın kesim ve kırım işlemi tamamlandıktan sonra kapak kitaba monte edilir. Kapak kitaba takıldıktan sonra artık kitabın son traşlama işlemleri yapılır. Kitaplar paketlenerek nakil araçlarına yüklenir ve müşteriye teslim edilir.

01.