Gülermat Matbaa

Masaüstü Yayıncılık

Hizmetlerimiz

Masaüstü Yayıncılık

Masaüstü Yayıncılık

Masaüstü yayıncılık, kitap, dergi, broşür, afiş, ilan gibi basılı ya da dijital materyallerin bilgisayar destekli olarak yayına hazırlanması işi olarak açıklanabilir. Masa başında ve genellikle masa üstü bilgisayarlarla yapılması nedeniyle, ismi masaüstü yayıncılık olarak dilimize girmiş ve kavramsallaşmıştır. Son zamanlarda daha çok duyduğumuz bir kavram olmasına rağmen, masaüstü yayımcılık esasında 1985 yılında ortaya çıkmıştır. Adobe, Aldus, Apple, Linotype ve Quark firmaları tarafından kullanılan bu terim, daha sonra kamusal alanda da telaffuz edilmeye başlanmıştır. Birçok akademisyen ve alanında uzman kişi, masaüstü yayıncılığı yeni bir matbaa devrimi olarak tanımlamaktadır.

Adobe tarafından geliştirilen ilk Postscript, sayfa tanımlamak için önemli bir adım olmuştur. Daha SONRA Aldus tarafından geliştirilen sayfa düzenleme programı, Apple tarafından üretilen grafik tabanlı işletim sistemi ile desteklenmiştir. En nihayetinde ise postscript yazıcılar ortaya çıkmıştır. 1992 yılından sonra matbaacılık hizmetleri, elektronik ortama taşınmıştır.

Masaüstü yayıncılık sayesinde, Gutenberg’in yaklaşık beş yüz yıl önce icat ettiği matbaa yeni bir nitelik kazanmıştır. Zira masaüstü yayıncılık, süreci kısaltmakta ve daha az insan gücüne ihtiyaç duymaktadır. Baskı ve ön hazırlık süreçleri de dahil olmak üzere, basılı yayınlar bilgisayar destekli olarak, elektronik ortamda yayına hazırlanmaktadır. Masaüstü yayıncılıkla çevirisi ve redaksiyonu yapılmış metinlerin genel görünüşü ve biçimi kolayca değiştirilebilmektedir.

01.